Psichologinio konsultavimo tikslas – padėti žmonėms išsiaiškinti, suprasti bei spręsti asmeninius arba tarpasmeninius su psichologine savijauta ar elgesiu susijusius sunkumus. Konsultacijos metu psichologas gali padėti atpažinti ir keisti negatyvų ar nelogišką mąstymą, suformuoti teigiamą požiūrį į save bei išorinį pasaulį, įveikti beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmą, jaustis atsakingu ir kontroliuojančiu savo veiksmus, sugrąžinti gebėjimą jausti malonumą, surasti kasdienių problemų sprendimus, atrasti stipriąsias savo puses ir pasinaudoti jomis įvairiose gyvenimo srityse, įveikti stresą, potrauminius išgyvenimus, spręsti tarpasmeninius konfliktus.
Suaugusiųjų psichologinis konsultavimas skirtas žmonėms, norintiems įveikti iškilusius sunkumus jų gyvenimo esamose situacijose bei išmokti savarankiškai tvarkytis su panašiomis problemomis ateityje. Psichologinis konsultavimas gali būti taikomas klientui išsakant tokio pobūdžio nusiskundimas, kaip: baimę, nerimą dėl ateities įvykių, atsiradusiais sutrikimais tarpusavio santykiuose kasdienėje aplinkoje (santykiuose su sutuoktiniu, su vaikais, santykiuose darbe) ir su tuo susijusiomis emocijomis: padidėjusiais nerimu, baime, liūdesiu, pykčiu, netekties išgyvenimais. Taip pat kuomet atsiranda stiprūs šių emocijų pasireiškimai elgesyje: baimės reakcijos, pykčio reakcijos, psichosomatiniai sutrikimai, seksualinės problemos.
Vaikų psichologinis konsultavimas turi panašumų ir skirtumų nuo suaugusiųjų psichologinio konsultavimo. Pagalbos dažniausiai ieško ne pats vaikas, o vaiko tėvai, kurie skundžiasi: „vaikas agresyvus“; „mušasi“; „neklauso tėvų nurodymų ir prašymų“; „konfliktuoja mokykloje ir namuose“; „yra labai nedrąsus“; „nekalba su kitais žmonėmis, išskyrus šeimos narius“; „dažnai verkia“; „nemoka bendrauti su bendraamžiais“; „yra atstumtas klasėje“; „šlapinasi į lovą“; „labai išrankus maistui“; „bijo vienas eiti į mokyklą, nors pagal amžių jau galėtų“ ir t.t. Konsultacijų metu psichologas bendrauja ir su tėvais, ir su vaiku, naudodamas tokius pat konsultavimo būdus, kaip ir suaugusiųjų konsultavime, tik išsireikšdamas vaikui suprantama kalba. Konsultantas palaiko ir struktūruoja procesą, kurio metu pasiektus tikslus aptaria ir įvertina kartu su tėvais.
Psichologinis konsultavimas skiriasi nuo psichoterapijos, nes jo pagalba nesiekiama struktūriškai pertvarkyti asmenybės, o daugiau orientuojamasi į situacines problemas ir klientui padedama ieškoti konstruktyvių sprendimų. Psichologinis konsultavimas apima: problemos tyrimą, jos apibrėžimą, problemos sprendimų ieškojimą, jų vertinimą ir pritaikymo galimybes, galimybių realizavimą ir iškeltų tikslų pasiekimo įvertinimą. Psichologas su klientu susitinka nuo kelių iki keliolikos kartų, kurių metu siekia kuo daugiau sužinoti apie klientą ir įvairių konsultavimo būdų pagalba skatina jį analizuoti, tyrinėti save, mokytis naujai elgtis. Pagrindinis vaidmuo visose stadijose atitenka klientui, konsultantas padeda visą procesą palaikyti, struktūruoti bei konsultavimo metu įsipareigoja klientui laikytis konfidencialumo (jis gali būti ribojamas įstatymais).
UAB "Puriena" visos teisės saugomos | 2024 © purienaklinika.lt
Sukūrė: perse.lt