Psichodinaminis požiūris teigia, kad dvasiniai fenomenai žmogaus sieloje yra susiję priežasties pasekmės ryšiais, kad asmenybė yra paslanki, ji keičiasi ir auga, kad suvokus ir išgyvenus problematiško elgesio ir savijautos priežastis, galima surasti pažangesnius, t.y. brandesnius prisitaikymo ir funkcionavimo būdus. Paprastais žodžiais kalbant, psichoterapija yra „gydymas žodžiu“, pokalbiai, kurių metu jūs stengiatės kartu su terapeutu susigaudyti savo problemose, kad palengvintumėte ir padarytumėte gyvenimą turtingesnį, suprantamesnį ir spalvingesnį sau ir jus supantiems žmonėms.
Psichoterapija gali būti:
a)giluminė, kai siekiama padėti pacientui suvokti savo psichikos ar asmenybės sutrikimo priežastis ir rekonstruoti asmenybės struktūrą bei funkcionavimą;
b) nukreipta į problemą, kai siekiama padėti pacientui efektyviau išnaudoti jo turimus asmenybės resursus sveikatos bei gyvenimo problemoms spręsti;
c) palaikomoji, kai siekiama išlaikyti paciento funkcionavimo lygį, kad jo gyvenimo ir sveikatos kokybė neblogėtų.
Taip pat:
• individuali
• grupinė
Pagalbos verta ieškoti, jei žemiau išvardinti simptomai trukdo jums jaustis laimingu ar tęsti įprastą veiklą:
• kamuoja nuotaikų kaita ar jaučiatės depresiškas, prislėgtas;
• jaučiate nerimą, o kartais jus apima panika;
• jei turite įvairių baimių (parausti, nualpti, tamsos, vairuoti mašiną ir pan.);
• jei jums trukdo įkyrios mintys ar veiksmai;
• jei patyrėte sukrėtimą (avarija, netektis, smurtas, skyrybos ir kt.);
• jei santykiai su jus supančiais žmonėmis įtemti ar alinantys;
• jei nepatinkate sau ar nepasitikite savimi;
• jei jaučiatės vienišas;
• jei trūksta gyvenimo prasmės jausmo ar kyla minčių apie savižudybę;
• jei turite įvairių somatinių skundų, bet gydytojai neranda ligos ir vadina tai „nervais“.
Terapijos organizavimas
Pirminė psichoterapinė konsultacija – tai vienas ar keli susitikimai, kurių metu specialistas įvertina jūsų nusiskundimus ir rekomenduoja Jums tinkamą gydymą: psichoterapiją (asmeninę arba grupinę) ar medikamentinį gydymą.
Iš pradžių aptariamos priežastys, paskatinusios psichoterapijai. Psichoterapeutas stengiasi suprasti, kaip pacientas jaučiasi, ko tikisi, ar yra pasirengęs gilintis į savo pasąmoninius konfliktus. Kitu atveju gali būti rekomenduojama kitokios psichoterapijos formos. Pirminio pokalbio metu įvertinami paciento poreikiai, lūkesčiai, pasirengimas gilintis į vidinius konfliktus bei terapijos galimybės. Pacientas ir psichoterapeutas susipažįsta, ir palankiu atveju susiklosto abipusiu pasitikėjimu grindžiami santykiai. Tai tampa pagrindu vėlesniam gydymui. Su pacientu aptariamos ir psichoterapijos sąlygos (valandų skaičius, mokestis ir pan.)
Asmeninė terapija yra skirta aptarti skausmingiems ar tiesiog intymesniems dalykams, kurių nesinori ar neatsiranda erdvės aptarti šeimoje ar su draugais. Tai yra šansas kiekvienam tapti brandesniu, priklausomai nuo pakopos, kurioje šiuo metu esate: tas, kuris galvoja, kad neturi problemų, turi galimybę tapti atviresniu sau ir atrasti savo trūkumus; tas, kuris jaučia, jog turi sunkumų su tėvais, sutuoktiniais, draugais, mokslais ar savęs vertinimu, gali detaliau panagrinėti tuos sunkumus ir atrasti naujus požiūrius į juos bei naujus būdus sau padėti. Tai ne visada reiškia, kad gyvenimas taps lengvesnis, bet jis tikrai gali tapti prasmingesnis ir gilesnis.
Psichoterapija gali būti ir skausminga, nes gali (ir dažniausiai turi) būti paliesti taip pat ir nemalonūs momentai, kurie neduoda ramybės ir kliudo „normaliai” gyventi.
Nuo gyvenimo, kuriame yra svarbūs ir nesvarbūs dalykai (juos pravartu mokytis atskirti), terapija skiriasi tuo, kad joje šių mažų ir didelių dalykų nėra, taigi jūs galite kalbėti apie viską, kas jums rūpi – ne tik apie „gyvenimo prasmę”, bet ir apie „prozišką” buitį ar apie, pvz.: batus, kuriuos nusipirkote, nes jie buvo „tokie gražūs”, o dabar spaudžia kojas, nes pasirodė esą per maži ir t.t.
Labai svarbu dalintis tuo, kaip jaučiatės pas terapeutą. Psichoterapinis konsultavimas vyksta tarpasmeninio kontakto pagrindu. Tai labai svarbus profesionaliai – žmogiškas ryšys, kuriame reikšmingi įprastinio bendravimo aspektai – pasitikėjimas, pagarba, tolerancija. Gali būti, kad jūsų savijauta terapinėje situacijoje atkartos kokią nors kitą jūsų gyvenimo situaciją, kai jūs jau panašiai jautėtės, ir tada tai galima išsamiai aptarti, turint tikslą susigaudyti jūsų jausmuose.
Psichodinaminės psichoterapijos trukmė ir tikslas
Susitikimų trukmė yra 45 minutės, jie vyksta vieną arba du kartus savaitėje. Psichoterapija gali būti trumpalaikė (10 – 20 susitikimų) ir ilgalaikė (nuo 30 iki 100 ir daugiau susitikimų), priklausomai nuo jūsų poreikio ar sunkumų pobūdžio.
Psichodimaminės psichoterapijos efektyvumas yra tiesiogiai susijęs su jos trukme. Terapija tęsiasi tol, kol kenčiama dėl dvasinio diskomforto. Paprastai nenumatomas joks konkretus terminas, o terapija baigiama bendru psichoterapeuto ir paciento sutarimu. Pacientas turi teisę bet kada psichoterapijos atsisakyti, tačiau toks atsisakymas turi būti suvoktas (t.y. tam skiriami bent keli susitikimai).
Psichoanalitinė psichoterapija padeda pamatyti vidinius konfliktus, kurie dėl žmogaus psichologinių savybių jam pačiam lieka nepažinūs. Terapijos metu atsirandanti įžvalga padeda pažinti save. Siekiama ne šiaip išsivaduoti iš vieno ar atskirų simptomų, tačiau atkurti pasitikėjimą savimi, atrasti gyvenimo skonį, naujos įžvalgos dėka pakeisti santykius su kitais žmonėmis.
UAB "Puriena" visos teisės saugomos | 2025 © purienaklinika.lt
Sukūrė: perse.lt